Baltoji sinagoga, kurioje paslaptis

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

2007 metais liepos mėnesį Baltojoje sinagogoje vyko festivalis „Trys mūzos”. Baltoji sinagoga jau kadų kadaise buvo netekusi sporto salės statuso, ir dar seniau netekusi žydų šiulės statuso. Iš jos savanoriai jau buvo iškuopę tonų tonas šiukšlių ir balandžių trašų. Ji buvo truputį vaiduoklis lentomis užkaltomis langų skylėmis. Dauguma joniškiečių neįsivaizdavo, kas yra jos viduje.

trys mūzos

Vienas iš festivalio organizatorių Mindaugas Ancevičius tuomet studijavo aktorinį meistriškumą Lietuvos Konservatorijoje. Jo dar nebuvo rodę televizijos serialuose. Į Joniškį jis grįždavo retsykiais, už jo pečių kyšodavo gitaros kontūrai juodame dėkle. Jo sesės buvo dar moksleivės, bet Eglė kartais dainuodavo kartu.  Kiti festivalio organizatoriai – jauni joniškiečiai. Ne visų vardus žinojome, bet atpažindavome veidus ir palengva išryškindavome, kas jų tėvai. Pasidžiaugdavome, kokie jie šaunuoliai.

trys mūzos

Mes, festivalio žiūrovai, įėję į Baltąją sinagogą, patekdavome į mistišką erdvę. Pro lentų tarpus sklido vasaros šviesa, susimaišiusi su prožektorių šviesa, ant sienų buvo eksponuojami joniškiečių paveikslai, stovėjo paprasti suolai, raizgėsi elektros kabeliai, pasieniuose kūpsojo krūvos palapinių ir miegamaišių, kurias buvo susivežę atvykėliai, o joniškiečiai dairėsi bandydami atsiminti, kur stovėjo „ožys”, per kurį šokinėdavo per fizinio pamokas.

Paskui mus užvaldydavo MUZIKA. Kurios buvo tos trys mūzos? Be abejo, muzika, dailė… o kuri trečia? Muzika – labiausiai iš visų įsimintina, muzika valdė. Numylėtieji jaunieji joniškiečiai Mindaugas Ancevičius, Eglė Ancevičiūtė, Neringa Petraitytė, Lina Valiukonytė, Simonas Kilius. Numylėtieji svečiai Andrius Kaniava, Olegas Ditkovskis, Gediminas Storpirštis, Domantas Razauskas, Eglė Sirvydaitė, Saulius Bareikis, muzikos choras „Sounds in G“…

trys mūzos

Festivalis truko visą savaitgalį. Vakarais po koncertų pareidavome namo, vis dar su žaliomis apyrankėmis ant riešų, lyg ir grįždavome į kasdienybę, bet visi apkerėti. Kitą dieną vėl susirinkdavome tęsinio.

Festivalis baigėsi. Baltoji sinagoga, trumpam atgijusi stebuklinga erdvė vėl užsikalė duris.

Bet dėmesio, šiąnakt jos atsidarys!!! Joniškieti, garantuoju, kai pamatysi, kas viduje, aiktelsi… nepatikėsi, kad kažkada čia smirdėjo prakaitu, stovėjo „ožys”, per kurį šokdavome per fizinio pamokas, ir net tos fantastiškos „Trijų mūzų” erdvės nebeatpažinsi.  Mindaugas Ancevičius vėl koncertuos.

muzieju naktis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *