Joniškis 1985-aisiais

Joniskio kulturos namai

iš 1985 m. slaptos KGB ataskaitos apie Joniškio rajoną:

  • 1985 metais kiaulininkystės komplekse „Sidabra” buvo 27 000 kiaulių
  • netoli Žagarės buvo karinis dalinys, KGB specialistų nuomone, galintis sudomintis priešo specialiąsias tranybas
  • Joniškio rajone gyveno 500 šeimų, grįžusių iš tremties, 300 žmonių, susirašinėjančių su giminėmis, gyvenančiais kapitalistinėse šalyse. 200 iš jų net gaudavo iš giminių siuntinius.
  • Joniškio rajone buvo 7 veikiančios bažnyčios, 7 kunigai bei iš Vilniaus ištremtas, bet autoritetą tebeturintis vyskupas Steponavičius. Ataskaitoje rašoma apie agentų siuntimą išpažinčių pasiklausymui, tačiau koku būdu buvo pasiklausomos išpažintys, nedetalizuojama. Ataskaitoje teigiama, kad dvi Joniškio rajone gyvenančios vienuolės elgėsi ramiai. Apie rajone gyvenančius sektantus taipogi viskas žinoma, tačiau jie 1985 metais susirinkimų nedarė.
  • 1985 metų lapkričio mėnesį keli Joniškio mokyklos vienuoliktokai prisipirko dolerių iš joniškietės, kurios vardas į ataskaitą neįrašytas. Mokėjo po 3,50 rub. už 1 dolerį, iš viso nusipirko 160 dolerių ir su jais išvažiavo į Rygą apsipirkti, kur vienas jų įkliuvo, nes JAV doleris sovietinio žmogaus rankose jau pats savaime buvo teisės pažeidimas. Sulaikytas jaunuolis papasakojo apie apsipirkimo plano bendrininkus, o kas toliau jiems visiems buvo, ataskaitoje neparašyta.
  • Naftos perpumpavimo stoties darbuotojai vykdė žemės kasimo darbus tinkamai jų nesuderinę, todėl nukirto valstybinę ryšio liniją.
  • Agentė gėlės slapyvardžiu pranešė, kad viena Joniškio gyventoja gavo įtartiną atvirutę iš VDR, pasirašytą kažkokio „Juozo”. (Atskaitoje nurodyta Joniškio gyventojos pavardė, atsitiktinai aš ją žinau, taip pat ir tai, kad Juozas yra jos nemažai keliaujančio sūnaus vardas)
  • KGB gavo žinių, kad į Lietuvą ketina atvykti lietuvių kilmės turistas iš JAV, kurio sūnus dirba JAV aviacijos pramonėje, todėl Joniškyje ėmė ieškoti žmonių, kuriuos galėtų užverbuoti, geriausiai to turisto giminaičių, kad nuvažiuotų į Vilnių ir su tuo turistu susitiktų. Kokiu tikslu reiktų susitikti, atskaitoje neparašyta.
  • 1985 m. 37 Joniškio rajono gyventojai norėjo išvykti pakeliauti į užsienį. Dviejų iš jų neišleido. Dar su dviem užmezgė gerus santykius. Ataskaitoje minimas vienas joniškietis turistas, kuris nuvykęs į Jugoslaviją elgėsi netinkamai – kontaktavo su vokiete turiste. Kontaktavimo būdas ataskaitoje nenurodytas, tačiau jaunuolis buvo iškviestas pokalbiui, kad paaiškintų pažinties užmezgimo tikslus ir motyvus.
  • 1985 m. lapkričio mėnesį Gataučiuose buvo paskiepytos karvės. Tačiau netrukus paaiškėjo, kad atvežta iš Azerbaidžano vakcina buvo netinkama naudojimui, todėl 32 karves teko skubiai išvežti į mėsos kombinatą. 2 karvės ir 2 veršiukai nudvėsė.

Ataskaitos data 1985-12-13 . Ji yra rusų kalba. Visa atskaitos faksimilė rasta internete, viešai prieinamame  tinklapyje http://www.kgbveikla.lt/

Untitled

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *