Joniškio centras pokario nuotraukoje

Joniskis sena nuotrauka

Antroje pusėje pieštuku užrašyta „Joniškio centras” ir daugiau nieko.

Kokie čia metai? Stebina visiškai tuščia vieta dešinėje, tik ant kampo, kur dabar parduotuvė, stovi kioskelis. Kodėl tuščia? Sugriauta per karą? Senoji gaisrinė dar nepastatyta (o tikrai žinau, kad 1961 m. ji jau buvo). Tarp gatvių, kurios dabar vadinasi Vilniaus ir Žemaičių, esančiame trikampyje baltuoja neaiški konstrukcija, Patyrinėkime ją pritraukę arčiau.

Joniškio centras

Nu kasgi daugiau jei ne cementinis baltai dažytas altorėlis, kurio viršuje herbas su saule ir ąžuolo lapais, o šonuose – profiliai. Čia taip aiškiai nesimato, kaip pavyko pritraukti man: nu kienogi daugiau, jei ne Lenino ir Stalino? Iš jų ir padarom išvadą, kad pokaris. Tarp proletariato vadų yra kažkas, į ką žmonės sustoję žiūri. Laikraštis?

Joniškis senoje foto

Vilniaus gatvėje atrodo dauguma namų išlikę, o ant kampo namas, statytas tarpukaryje, kuriame ilgai buvo vaistinė, dabar bankas. Dabartinio pašto pastato nėra. Toje vietoje – nedidelis pastatas , aptvertas tvora. Dar senesnėse nuotraukose nesimato, kad tokia trobikė čia būtų. Kažkoks laikinas statinys? O gal fasadas mūrinis? Kas ten buvo?

Vyresni žmonės atsimena, kad seniau duona buvo kepama Joniškio centre, lyg ir kaip tik toje centro dalyje, kur yra nuotrauka. Bet kur konkrečiai?

Nėra pastatų ir ten, kur dabar taip vadinamas „buitinis”. Tik kažkokia būdelė. Kas ten buvo?

centras, fragmentas

Labiausiai stebina miesto aikštės dalis APTVERTA TVORA!!! Joje plonyčiai neseniai pasodintų medžių kamienai ir juodai  sukastos žemės stačiakampis viduryje.

Spėliojame, iš kur fotografuota. Nuo Raudonosios sinagogos? Turbūt taip, nes yra dar nuotrauka į kitą pusę – gal tuo pačiu kartu daryta?

Nuotrauka pilna spėlionių. Jei ką nors žinote, paslapties skraistę praskleiskite.

Joniškio miesto aikste sena foto

3 thoughts on “Joniškio centras pokario nuotraukoje

  • 2016-02-21 at 20:15
    Permalink

    Viename tų kioskelių(atrodo didesniame) buvo įsikūręs fotografas (apie 1959 metus)
    Tarp Lionios ir Stalino buvo garbės lenta ir atrodo pakabintas laikraštis. Ūsuotajį po 1961 metų darbininkai plaktukais iškapojo. Pats mačiau
    Duonos kepykla buvo raudoname pastate( dabar Vilniaus 8). Visą laiką į gatvę ventiliatorius pūsdavo garą. Labai skaniai kvepėdavo. O šalia , kur dabar garso technikos parduotuvė buvo, kavinė. Joje parduodavo troškintus kopūstus su dešrelėmis, na ir atsigerti sočiai. Palijus įėjimą apsemdavo vanduo, tai girtuokliai eidavo ant per plytas padėtą lentą. Išeinant retai bepataikydavo. Todė įstaiga vadinosi poplavokas

    Reply
    • 2016-03-03 at 15:41
      Permalink

      Ačiū, Henrikai, labai įdomus ir informatyvus komentaras.

      Reply
    • 2017-01-10 at 14:53
      Permalink

      Dar anksčiau tas Vilniaus 8 pastatas buvo trečioji žydų sinagoga.

      Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *