Per šimtą metų…

2016

Artėjant 2016-iems vaikštau per apsnigtus laikus ir fotografuoju Joniškį iš tolo.Užgriebus vaizdą iš tam tikro taško ir nepernelyg plačiai, visai galima įsivaizduoti, kad iš toli Joniškis taip pat atrodė ir prieš šimtą metų, besibaigiant 1915-iems. Virš nedidelių namų kyšojo didžiulis Joniškio bažnyčios bokštas.

Dabar virš visų stogų, gatvėmis ir kiaurai per namų sienas skraido mūsų smsai, telefonų pokalbiai, bevieliu internetu siunčiamos katinukų nuotraukos ir šis štai rašinėlis.

Tuomet virš miesto sklido karvių mykimas, skaldomų malkų poškėjimas, žmonių balsai. Vokiečiai šūkaliojo komandas, žydai siūllė pirkti beigelius, o lietuvaitės susitikę vakarais seklyčiose prie žibalinių lempų dainuodavo apie rūtas.

Vyko pirmasis pasaulinis karas, Joniškį su visa Lietuva buvo užėmę vokiečiai ir pavadinę Oberostu… kažin kaip jį juto eilinis joniškietis? Buvęs Joniškio burmistras Šalkauskas nuo užeinančių vokiečių pasitraukė į Maskvą.

1915 metai buvo trumpesni, nes lapkričio 16-28 dienų tais metais nebuvo. 1915 metais Lietuvoje įvestas Grigaliaus kalendorius. Iki tol visi gyveno pagal  Julijono kalendorių, tačiau 1915 metais iškart po lapkričio 15 dienos Lietuvoje atėjo lapkričio 29 d. Tuo tarpu Rusija su senuoju kalendoriumi gyveno dar ilgiau.

Vokiečiai paskelbė, kad nuo 1916 m. sausio 15 d. – Lietuvos gyventojams bus leista naudotis vokišku paštu, bet laiškus rašyti galės tik vokiečių kalba ir tik į Vokietiją, Austriją, Vengriją.

Joniškyje platusis geležinkelis (iš Šiaulių į Rygą) buvo atidarytas 1916 m., taigi naujus 1916 metus Joniškis pasitiko dar be traukinių, bet geležinkelio statyba jau turėjo vykti. Pradėtas statyti ir siaurukas iš Joniškio į Žeimelį.

Gatvė, kuri dabar vadinasi Livonijos, tada vadinosi Vokiečių gatve. Ja važiuojant nei per pusdienį, nei per tris dienas nei per savaitę nebuvo įmanoma pasiekti Latvijos, nes tokios valstybė dar niekada nebuvo pasaulyje. Latvių buvo, o Latvijos ne.

Joniškis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *