Karalius Vaclovas Daunoras Vilniaus Knygų mugėje

2019 m. Vilniaus Knygų mugėje pačioje didžiausioje konferencijų salėje pristatoma knyga „Karalių kuria aplinka“ apie maestro Vaclovą Daunorą.

Scenoje 4 damos ir Vaclovo Daunoro balsas. Buvo anonsuota, kad bus jis pats, bet nėra. Tik balsas. Salė pilna žmonių, ypač daug gražiai pasipuošusių gražaus amžiaus damų , ir net 4 LRT operatoriai. Vienas jų nori sustumdyti scenoje sėdinčias moteris, kad neliktų tuščių kėdžių, bet tos nepasiduoda. Karalius atvyks!

Ant stalų vanduo ne plastiko stiklinėse, kaip kituose renginiuose, o taurėse.

Karalius neturi vaidinti karaliaus, karalius atpažįstamas pagal tai, kaip į jį reaguoja aplinka. Štai pasigirsta plojimai, štai atvyksta karalius Daunoras, lydimas vyrų svitos. Atvyksta karalius savo kėdėje. Su ratukais.

Karalius Daunoras kalba. Apie gyvenimo patyrimus, kurie įskaudino, išvijo iš Lietuvos. Apie pradžią nuo nulio brandžiame amžiuje kitoje pasaulio dalyje (reikšmingiausioje pasaulio operos scenoje – Niujorko „Metropolitan Opera“ debiutavo būdamas 59-erių ir dainavo joje 10 sezonų!), ir euforišką grįžimą į Lietuvą po 20 metų. Dabar jis gyvena su Parkinsono liga, varginančiai, bet oriai. „Atsiprašau už dikciją, dar nesuvokiu kaip tie neuronai mano galvoje, ar jie bėga link manęs ar tolyn nuo manęs. Visus gyvenimo sezonus patyriau, o dabar esu tame, kuris pasibaigs ne nuo manęs priklauso kada…“

Viena iš moterų, sėdinčių scenoje, koncertmeisterė Gražina Ručytė. Ori ir rimta, lyg skulptūra. Net nesitiki, kad prakalbės. Bet kai paima mikrofoną (kuris jos rankoje virpa), prakalba gražiu jaunatvišku balsu. „Esantys salėje gal ne daug kas bežino, kokį poveikį jo balsas daro klausytojui“. Potyriai neužmirštami – emocinis, vizualinis įspūdis toks stiprus, kad programa girdėta prieš 50 metų dar tebeskamba galvoje, visa iki paskutinės detalės išlikusi atmintyje ir bus iki gyvenimo pabaigos.

Taip pat ir operos solistė Giedrė Kaukaitė prisimena ir visada prisimins Vaclovo Daunoro arijas ir vaidmenis: Mefistofelio šuolis ant stalo – lyg vanago, šuolis nuo jo… Kas tai yra balsas? Unikali substancija, būdinga tik dainininkui. (Ech, salėje sėdintis eilinis klausytojas dūsauja: operoje ar koncerte jis girdi tiesiog gražų balsą ir melodiją, tuo tarpu talentingas klausytojas paveikiamas iki sielos gelmių patiria ekstazę. Ech, galvoja eilinis klausytojas, klausą lyg ir turiu, bet ne visai…)

Knygos sudarytoja muzikologė Jūratė Katinaitė prisipažįsta, kad pradžioje bandė apeiti aštresnius kampus, neišguldyti ant popieriaus nors viešų, bet paslapčių. Bet Daunoro atveju neįmanoma nieko apeiti. Bus nesąžininga, netikra.

Scenoje karalius Vaclovas Daunoras, kuris yra tikras visu savo gyvenimu ir kiekvienu ištartu/išdainuotu balsiu bei priebalsiu.

Neseniai išleista knyga jau išgraibstyta, senka antras tiražas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *