Apie žydus Joniškyje su aplikacija “Discover Jewish Lithuania”

discover jewish
Mobilios aplikacijos pristatymas. Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus nuotrauka

Atsirado dar vienas būdas susipažinti su Joniškio istorija – mobilioji aplikacija “Discover Jewish Lithuania”. Kaip viskas vyksta? Reikia išmanaus telefono, į kurį reikia parsisiųsti programėlę “Discover Jewish Lithuania”. Tada pasirenki kalbą (galima 5 kalbomis), tada pasirenki vietovę, vieną iš septynių: Vilnius, Ukmergė, Kėdainiai, Joniškis, Žagarė, Valkininkai, Degsnės.

Telefono ekrane atsiranda Joniškio žemėlapis, kuriame pažymėti objektai. Pavyzdžiui „Žydai kariai”, kuris yra netoli „Basketbola Muzejs”, kurio pavadinimas kažkodėl parašytas latviškai. Sužinau, kad nuo mano namų iki šio objekto yra 738 m atstumas (bet jei ne gatvėmis eičiau, o jei skrisčiau iki jo virš medžių ir namų stogų lyg dronas.)

Arba objektas „Lorensas Harvėjus”, nuo kurio esu nutolusi apie 500 m.

Jei šią minutę nesu pasiryžusi skristi tų 500 m, galiu spausti ženkliuką „i” – atsiverčia daug raidžių, ir ne taip jau čia viskas įdomu.

Tačiau priartėjus prie vieno iš objektų, pavyzdžiui prie „Lorensas Harvėjus” su telefonu rankose ir nustačius taip, kad telefono akis pamatytų reikiamą namą, ant dabartinio jo vaizdo „užsideda” sena šio pastato nuotrauka ir telefonas pradeda kalbėti „…Jokūbas Fišeris šiame pastate tarpukariu turėjo kino teatrą „Lyrą”… gali būti, kad vaikystę Joniškyje praleidęs Laruška Mošė Skikne, vėliau pasivadinęs Lorensu Harvėju, būtent čia pamėgo kiną…”

Programėlė “Discover Jewish Lithuania” veikia papildytosios realybės (angl. augmented reality) pagrindu. Iš viso Joniškyje pažymėti septyni objektai.

Man netikėčiausia informacija – apie miesto centre buvusias „Shell” degalines. Štai sena Joniškio centro nuotrauka, kurios atvaizdas matytas ir Karaliūno albumuose, ir transliuotas per feisbukus ir tt., o juodo stulpo paskirtis bent jau man iki šiol buvo neaiški.

shell

Atsistoji netoli pašto, rankoj lyg šventą abrozdėlį laikai telefoną, kuriuo taikai į bažnyčią, tada ekraniuke atsiranda ši nuotrauka, ir Balsas ima pasakoti, kad čia buvo „Shell” degalinė, kuri priklausė Maušui Šatenšteinui. 1928 m. jis Joniškio turgaus aikštėje įgijo teisę įkurti požeminį benzino rezervuarą. Už sklypo nuomą per metus savivaldybei mokėjo 200 Lt, o taip pat vienkartinį 1500 Lt mokestį. Bet pasirodo buvo dar ir kita degalinė, toj pačioj miesto aikštėj. 1929 metais Joniškyje buvo 17 automobilių!

Mobilios aplikacijos “Discover Jewish Lithuania” kūrėjai pasakojo, kad informacijos rinkimas užtruko apie metus. Kalbėtasi su daug žmonių, ieškota įdomesnių praeities faktų, gyvų detalių, iliustruojančių žydų gyvenimą Joniškyje ir Lietuvoje.

Įdomu, reikės patyrinėti dar.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *