Apie Luizę

Nuo 1807 m. sausio iki 1808 m. sausio bėgdami nuo Napoleono kariuomenės, Memelyje rezidavo Prūsijos karalienė Luizė ir karališkasis dvaras. Bet mes juos matėme Žagarėje! Karalienė Luizė pasirodė Žagarės dvaro rūmų balkone, o paskui nusivedė dukras pažiūrėti žirgų.

Penkiasdešimt aštuoni liudininkai sekiojo Luizą ir jos dukras. Keturiasdešimt buvo su ausinėmis, kitiems, deja, jų nebeliko. Vyko nepaprastas spektaklis, sukurtas Agnijos Šeiko šokio teatre kaip ekskursija po Klaipėdą. Ausinėse skambėjo pasakojimas apie jaunąją karalienę Luizą, ištraukos iš jos laiškų ir dienoraščių, ir muzika. Keturiasdešimt liudininkų su ausinėmis apžavėti tiek, kad ėjo žemės kojomis nesiekdami.

Karalienei tada buvo trisdešimt vieneri. Tada dar ne visus dešimt vaikų pagimdžiusi, dar nežinodama, kad gyventi liko keli metai… Nusilpusi nuo nervų ligos, kaip tada vadino šiltinę, kentėdama dėl Prūsijos likimo, mylėdama savo vyrą karalių, stebėdama kaip auga vaikai ji vaikščiojo dvaro parke. Kartais tarp rožių, po liepomis ir uosiais.

Kartais tarp perdžiuvusių smilgių ir arkliarūgščių, už pynučių tvoros, kur nėra nei vartelių, nei tako, langai užkalti, ant stogo užaugę berželiai. Ir karalienėms būna dienų, savaičių, gal net mėnesių, kai visas gyvenimas apjukęs, apledėjęs, karo dūmuose paskendęs, intrigomis užžėlęs. Šildo ir šviečia vien tik meilė. Mes, keturiasdešimt liudininkų, dūsdami po apsauginėmis kaukėmis, niekad gyvenime nejautę sentimentų Prūsijai, graudinomės dėl jos likimo.

Tą žiemą prie jūros vartų buvo sugautas delfinas. Karalius jį nupirko. Mes, keturiasdešimt liudininkų, ėjome vos įžiūrimais takeliais link ten, kur šmėsčiojo juodomis suknelėmis apsirengę karalaitės.

Nuo masonų namo priebučio nejudėdama mus stebėjo dama. Masonų namo duris buvo galima atidaryti tik stipriai paspaudus sudėtingą rankeną. O toje rankenoje buvo įtaisyta adata. Jei nežinosi kaip spausti, masonams prisieksi krauju.

„Šachas Prūsijai. Luizė Mėmelyje“. Šiuolaikinio šokio kūrėjos Agnijos Šeiko komanda – Šeiko šokio teatras. Teksto (labai gero, tiesiog labai labai gero teksto) autorė Sondra Simana. Vieta – Žagarės dvaro parkas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *