Gasčiūnai atsidarė kaip sostinė

Mums, joniškiečiams, jau antrą kartą džiaugsmas pabūti arti sostinės. Prieš du metus Žagarė – Lietuvos kultūros sostinė,– savo šlovės spinduliais nesidalino, ir atsidarė, ir užsidarė pas save. Gasčiūnai kaip 2017-ųjų mažoji kultūros sostinė sausio 20-ąją atsidarė Joniškyje, kas mums, joniškiečiams, labai patogu. Gal ir gasčiūniečiams patogu, bet apie tai nežinau.

Atidarymo vinis buvo dokumentinis filmas „Gasčiūnai“, kurį per vasarą sukūrė trys jaunuoliai: Edvardas Kubilius, pats iš Gasčiūnų, dabar LRT radijo žurnalistas, vilnietė Justina Gedvilaitė ir belgas Maarten De Lange.

Anonsuodamas filmą, Edvardas Kubilius vis džiaugėsi, kad šis kaimas ypatingas, išskirtinis, kito tokio nėra. Nu tikrai, ką reiškia vien tai, kad jame veikia du teatrai! Ponas De Lange buvo nustebintas kaimo autentiškumu – Belgijoje irgi tokių kaimų nėra. Justina Gedvilaitė per radiją kalbėjo, kad Lietuvos žiniasklaida labai dažnai kaimą nušviečia neigiamai – daug alkoholio, nedarbas, skurdas. Todėl atvykusi į Gasčiūnus ji pamatė tai, ko nesitikėjo „kaimas neįprastas tuo, kad ten gyvenimas verda normalus“.

(Na taip, jei apie tai, koks yra Lietuvos kaimas spręstume tik pagal TV laidas, tai atrodytų, kad už Vilniaus ribų vien tik runkeliai ir siaubų siaubs.)

Filme – dėmesys penkiems Gasčiūnų gyventojams. Jie užsiima savo darbais: priiminėja pieną, apžiūri savo kviečių laukus,  vedžioja ekskursantus po kaimą, žiūrinėja, kaip geriau patvarkyti kelią, geria su mama arbatą ir pasakoja kaip gyvena. Gražu, kad filmo kūrėjams kažkaip pavyko neišgąsdinti žmonių su savo aparatūra, nesukelti įtampos, nuteikti žmones elgtis ir kalbėti paprastai. Profesionalai yra profesionalai. Labai gražūs kadrai pieno punkte, lapų grėbimas prie šarvojimo salės, šaukšto drožimas. Filmuota taip pat ir iš oro. Kai visas laukas jau nukultas ir kombainas eina paskutiniu rėžiu, iš oro atrodo stebuklingai gražiai. Arba kaip būriu bėga danieliai.

Gasčiūnuose – mažojoje kultūros sostinėje, – 2017-aisiais pažadėtas dešimties renginių ciklas. Lankstinukas „Gasčiūnai – atgimstančių tradicijų židinys“ skelbia, kad bus:

vasario 25 d. – Užgavėnės,

kovo 25 d. – Gandrinės,

gegužės 13 d. – šeimų ir meilės šventė, kartu su muziejų diena,

birželio 17 d. –  Amatų diena (ar čia ta pati Amatų diena, kuri iki šiol buvo Reibiniuose ar kita?),

birželio 25 d. – Mėgėjų teatrų šventė,

liepos mėn – fotografijos pleneras,

rugpjūčio 24 d. – gandrų išlydėjimas,

rugsėjį – žemdirbių šventė,

gruodį – Advento vakaras.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *