Kugelis sinagogoje
Kugelis buvo makaroninis. Mes kugelį įsivaizduojam tik iš bulvių, vokiečiams Kugel ist geometrischer Körper, tai yra rutulys, o žydai kugelį išrado prieš 800 metų ir per tą laiką išbandė su viskuo. Kai tik Europoje išplito makaronai, žydai ir iš jų padarė kugelį.
Minint Europos žydų kultūros dieną, mums davė paragauti makaroninio kugelio kartu su vaizdine ir garsine informacija apie moteris judaizme. Man radosi labai daug klausimų, bet nedrįsau jų garsiai klausti. Kai man pradeda kilti klausimai, esu pajėgi jais pribaigti bet ką, ir arti pasitaikiusi asmenį, ir bet kokį renginį. Moters judaizme renginys buvo toks gražus ir tvarkingas, kad savo klausimus tylėjau. (Iš tikrųjų tai ne vien dėl to. Nenorėjau išsiduoti, kad neaišku, juk būč atrodžiusi kvailai, ar ne? Visa kita publika buvo tokia kultūringa, taip normaliai viską suprato. Išskyrus tuos kelis, kurie, aiškiai mačiau, galynėjosi su snūde.)
Bet klausimai tai man dygo kaip ūmėdės!
Faktai, kuriuos girdėjau, buvo ne iš mano kasdienybės. Ne iš mano praeities, ne iš tų knygų, kurias esu skaičiusi, ne iš girdėtų pasakojimų apie bobutės jaunystę ir dainų apie rūtų darželį. Faktai, kuriuos girdėjau stebino, ir nesidėjo į tą mozaiką, iš kurios yra mano įsivaizdavimas apie gyvenimą Joniškyje prieš šimtmetį.
Žydas kiekvieną dieną dėkoja Viešpačiui už tai, kad nesukūrė jo moterimi? Hmmm… Nuoširdžiai? Vyru būti skaitėsi daug fainiau? Ar ir dabar dar tebedėkoja žydai vyrai kasdien?
Pagal motiną nustatomas kūdikio žydiškumas? O apsisprendimo čia jokio negali būti? Arba žydiškumas yra, arba nėra, ir nesibrauk, nepriimsime?
„Aš vis dar ant savo skustos galvos dėvėjau peruką ir galvos apdangalą“. Ką-ką-ką? Na taip, plaukai yra pilni magiški galių, ir daugelis kultūrų nuo moterų saugojosi, liepdamos gobtis skaras. Bet ar iš rimtųjų žydės iš pradžių nusiskusdavo, o tada dėdavosi perukus? O kada ir kur galėdavo perukus nusiimti? Prieš eidamos miegoti? O gal kepdamos makaroninius kugelius – labai higieniška, neprikrenta į maistą plaukų.
Santuoka buvo sudaroma tėvams nusprendus, o jaunavedžiams būdavo po 13 metų? Iš pradžių gyveno su tėvais,… bet ar jiems iš karto buvo išaiškinamos santuokinės pareigos „veistis ir daugintis“, ar kažkiek palaukiama, o tik tada duodamas startas?
30 procentų santuokų baigdavosi skyrybomis? Čia kada, prieš šimtą metų? Tikrai 30 procentų? Na ir pridirbdavo tėvai su marčių ir žentų rinkimais!
Ar žydai sinagogoje galėjo valgyti? Kas dabar yra už tų gražių durelių, kur tada buvo laikomos toros? Kada šiemet žydų nauji metai? (Nes jie gali pasitaikyti rugsėjį, bet kinta priklausomai nuo Mėnulio fazės).
Kam reikalingi akiniai prie mušamųjų sėdinčiam artistui, jei žiūri jis tik į save? Pats sujaudintas šluotelėmis per lėkštes kutenamo garso, graudulingai kramto lūpas. Kaip čia taip gaunasi, kad sujaudina ir mus?