Senosios Žagarės Šv. apašt. Petro ir Povilo bažnyčia

Senosios Žagarės bažnyčia kairiajame Švėtės krante buvo pastatyta 1499 m. Ji buvo medinė, todėl ne kartą degė, po to buvo vėl atstatoma.
Po 1712 m. gaisro iš plytų ir vietinio kalkakmenio pastatyta dabartinė mūrinė bažnyčia. Tada visa Senoji Žagarė, o taip pat ir kalnelis, ant kurio stovėjo bažnyčia, priklausė Kazimierui Umiastauskiui.
Iki 1786 m. bažnyčios šventoriuje buvo kapinės. Vėliau jos perkeltos į Veidės kalnelį.

Senosios Žagarės bažnyčia apie 1933 m.

1963 m. Senosios Žagarės bažnyčia sovietų valdžios buvo uždaryta. Iš pradžių joje buvo įrengtas grūdų sandėlis, vėliau Šiaulių „Aušros“ muziejaus filialas kaimo buities rakandams laikyti. Kryžius buvo nupjautas. Pro atsiradusią skylę į bažnyčios vidų bėgo vanduo.
1994 m. po restauracijos Senosios Žagarės bažnyčia vėl atidaryta ir pašventinta. Dabar yra veikianti.

Senosios Žagarės bažnyčios sienos storos, tinkuotos. Bažnyčios išorė gana santūrių, monumentalių renesanso formų, ji vertinga savo autentiška architektūra.

Vaizdas į Senosios Žagarės bažnyčios didįjį altorių. Foto iš ziemgala.lt

Raktus nuo bažnyčios turi klebonas ir Žagarės regioninio parko administracija.

Senoji Žagarės bažnyčia įtraukta į šv. Jokūbo kelio maršrutą Lietuvoje.

Bažnyčios rūsyje yra Barboros Žagarietės kripta.

Barbora Umiastauskaitė (Barbora Žagarietė) gimė 1628 m., pasižymėjo ypatingu pamaldumu, krikščioniškomis dorybėmis, mirė būdama vos dvidešimties, išsaugodama meilę Dievui ir artimui.
Iš pradžių jos kūnas buvo palaidotas dvaro rūsyje, vėliau – bendrose kapinėse. Ten išgulėjo maždaug šimtą metų. Per tą laiką nepaliaujamai sklido garsas apie jos dorybes ir stebuklus, nutikusius prašant Barboros Žagarietės malonės. Žmonės pradėjo reikalauti didesnės pagarbos Barboros palaikams. 1779 metais Barboros karstas perneštas Senosios Žagarės bažnyčios kriptą, kur palaikai ilsėjosi įstiklintame karste bažnyčios rūsyje, po didžiuoju altoriumi.

Vyresnio amžiaus žagariečiai prisimena matydavę Barboros veidelį stikliniame karste, atbėgdavę prie jos su savo vaikiškais prašymais.

1963 m., okupacinės valdžios nurodymu uždarius bažnyčią, Barboros palaikai buvo nežinia kur išvežti ir pradanginti.
Dabar Barborą Žagarietę primena bažnyčios kriptoje esantis simbolinis karstas.

Užrašas virš kriptos, kurioje yra simbolinis Barboros Žagarietės karstelis

Apie bobulytę, prižiūrėjusią Barboros Žagarietės kriptą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *