Dviejų sinagogų kompleksas

Joniškio centre išlikęs ir gražiai atsigavęs yra dviejų sinagogų kompleksas, kurį sudaro du mūriniai, lygiagrečiai stovintys pastatai: “Baltoji” ir “Raudonoji” sinagogos. Turizmo informacijos šaltiniai skelbia, kad Joniškio sinagogų kompleksas – vienintelis toks išlikęs Lietuvoje.  Iki Antrojo pasaulinio karo Joniškyje gyveno daug žydų.

Petro Vaičiulio nuotrauka

Sinagogų pastatai paslėpti nuo pagrindinės gatvės. Jei Joniškį matote tik pakeliui iš Rygos į Tilžę, net neįtarsite, kad čia tokie didingi pastatai yra. Tai ne atsitiktinumas. Išduodant leidimus sinagogų statyboms, galiojo nuostata, kad sinagogos negali būti prie pagrindinės gatvės, be to jos turi būti tam tikru atstumu nuo katalikų bažnyčios ir jokiu būdu už ją ne didesnės. Pastatas, šiandien slepiantis sinagogas nuo pagrindinės gatvės, pastatytas sovietmečiu, tačiau ir anksčiau jas nuo Miesto aikštės buvo dalinai užstoję namai.

Baltoji sinagoga, statyta 1823 m. yra vėlyvojo klasicizmo stiliaus, vėliau remontuota ir įgijusi romantizmo bruožų. Ji buvo vasarinė, be to skirta ypatingoms progoms. Po antrojo pasaulinio karo sinagogoje buvo įrengtas sandėlis. Dar vėliau – sporto salė, ir tai visiškai sunaikino jos interjerą. Pakeisti langai, iš kelių pusių prilipdytos pagalbinės patalpos sudarkė išorę taip, kad sunku buvo įžiūrėti bet kokį architektūros grožį. Kelis dešimtmečius pastatas stovėjo apleistas. Dabar restauruotas.

Joniškio Raudonoji sinagoga, statyta 1865 m., – būdingas istorizmo laikotarpio „plytų“ stiliaus pastatas su neogotikos architektūros elementais. Ji yra mažesė nei Baltoji, todėl buvo naudojama žiemos metu. Po Antrojo pasaulinio karo sinagogoje buvo katilinė. Sienos nebuvo perdažomos nei tinkuojamos, todėl išliko autentiška sienų tapyba. Antrame aukšte buvo įrengtas butas. Šiuo metu Sinagoga atstatyta ir restauruota.

Abu pastatai priklauso Joniškio istorijos ir kultūros muziejui. Čia vyksta renginiai. Šiuo metu yra rengiama nuolatinė istorinė ekspozicija, kuri bus Baltojoje sinagogoje.

Vienos sinagogos languose atsispindi kita

joniskis-sinagogu-kompleksas joniskis-sinagogu-kompleksas

…ir abi atsispindi baltų silikatinių plytų pastato, taip vadinamo „buitinio“ languose. Norime to ar nenorime, jis irgi yra komplekso dalis, užtverdamas erdvę ir nuo Miesto aikštės, ir nuo pravažiuojančių akių.

Grindinyje šalia sinagogų raudonų plytelių kontūrais pažymėta, kur buvo Joniškiui reikšmingi pastatai. Spėjama, kad Baltoji sinagoga dalinai pastatyta buvusios rotušės vietoje. Taksi sustojimo aikštelėje prie Raudonosios sinagogos pažymėta buvusios karčemos vieta.

Petro Vaičiulio foto. Baltosios sinagogos languose šviesa – vyksta Gaivos Paprastosios tapybos darbų parodos atidarymas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *