Maironių (Jakiškių) koplyčia

Maironių (Jakiškių) koplyčia

Maironių kaimo kapinėse stovi medinė Šv. Ignaco kapinių koplyčia. Dažnai vadinama Jakiškių koplyčia – abu kaimai beveik susilieję, vienoj gatvės pusės Jakiškiai, kitoje – Maironiai, o kapinaitės abiems bendros. Koplyčios pastatymo laikas nežinomas, spėjama, kad XIX a. pabaigoje. Statyta vietos gyventojų.Jakiškių Maironių kapinių koplyčia

Nedideli religinės paskirties pastatai – koplyčios paplito viduramžiais. Jos buvo įrenginėjamos pilyse, rūmuose, o taip pat ten, kur parapija neišgali pasistatyti bažnyčios. Įdomu, kad statinio pavadinimas koplyčia kilęs iš patalpos, kurioje buvo saugojamas Šv. Martyno apsiaustas, pavadinimo.

Maironių kapinių koplyčia turi Šv. Ignaco vardą. Ignacas Lojola (1491 – 1556), gimęs Ispanijoje. Lojola – jo gimimo vieta. Jaunystėje jis buvo karys, pilies komendantas. Po sužeidimo  nusprendęs pasišvęsti Viešpaties tarnystei su bendraminčiais sukūrė naują draugiją, kurios nariai laisva valia davė neturto, skaistybės ir paklusnumo įžadus. Taip susikūrė jėzuitų ordinas. Šv. Ignaco Lojolos gyvenimas – stebėtinas pavyzdys kaip riteris padauža tapo Kristaus kariu.Jakiškių Maironių koplyčia

Maironių koplyčia – viena iš nedaugelio Lietuvoje išlikusių medinių koplyčių. Jos stogas aukštas keturšlaitis, lyg didelės pirkios (valminis). Dengtas  malksnomis. Ant stogo – bokštelis su su kūginiu stogeliu ir kukliai papuoštu kryžiumi.

Jakiškių Maironių koplyčia

Maironių koplyčia buvo puošta  vietinio dievdirbio Antano Lengvenio skulptūromis. Kultūros paveldo departamento žinioje yra dienynas, kur parašyta, kad „…Jakiškių koplyčioje prie balkio kabo Nukryžiuotasis, išdrožtas meistro A. Lengvenio. Šiek tiek paprastesnis, smulkesnis ir neišdailintas šio drožėjo kryžius su Nukryžiuotuoju buvo prikaltas prie Jakiškių koplyčios apsidės lauko pusėje (DV 946).“ (Žiemgala)  Dievdirbys Antanas Lengvenis (1850-1920) kilęs iš Niūraičių kaimo, buvo benamis, keliavo per kaimus, dirbo užsakovų namuose už maistą. Daugiausia yra išdrožęs Nukryžiuotųjų Joniškio valsčiaus kapinėse ir koplyčiose.

Maironių kaimo Šv. Ignaco kapinių koplyčia pripažinta saugoma nekilnojamąja kultūros vertybe, įrašyta į kultūros paveldo sąrašą. Unikalus objekto kodas: 12227. Deja, dalis kultūros vertybių, dar sovietmečiu įtrauktų į kultūros paminklų sąrašus, yra pradingę. 1980 m. koplyčia buvo remontuojama. Galimai tuo metu iš koplyčios dingo varpas, XVIII a. ornamentiniai drožiniai nuo altoriaus, skulptūros, paveikslas.

Jakiškių Maironių kapinių koplyčia

Kai lankiausi (atsitiktinai) Maironių kapinaitėse, nebuvau iš anksto pasiskaičiusi apie prie balkio prikaltą Nukryžiuotąjį, todėl ir nesidairiau, ar jis dar yra. Nepasidairiau nei akmens su įduba, nuo senų laikų gulėjusio prie koplyčios. Patikrinsim kitą kartą.Jakiškių Maironių kapinės

Dėmesį traukė medinis antkapinis paminklas: rūsti, o gal tiesiog labai gedinti moteriškė, kietai suspaudusi rankose tulpę žiedu žemyn.

Maironių (Jakiškių) koplyčia iš vidaus


	
    

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *